Ako mi Atari hra ukázala cestu ku kreativite a AI

pozri všetko v , , ,

TLDR

Príbeh mojej fascinácie textovými hrami na Atari odhalil, ako sa s limitovanou technológiou dá dosiahnuť kreativita. Objav, že slovo „PROMYKA“ znamená mangusta, prebudil vo mne túžbu experimentovať. Teraz túto kreativitu pretavujem do AI nástrojov ako Midjourney, ktoré posúvajú hranice tvorivosti.

Vplyv textových hier na kreativitu a inováciu

Už je to viac ako 30 rokov, keď som sa dostal k svojmu prvému počítaču Atari 800XL a natrafil na fascinujúcu textovú hru. Išlo o klasickú českú „TEXTOVKU“ – hra, kde odpovedáte slovami na otázky, zadávate úlohy a čakáte, či systém pochopí. Už vtedy ma chytilo, ako inovatívne možno pracovať s limitovanou technológiou.

Jedným z najpamätnejších momentov bolo slovo „PROMYKA“. Nevedel som ho preložiť, a ani nikto z okolia, ani môj strýko z Olomouca. Nikdy som túto hru nedohral, ale táto „mangusta“ (ako som sa konečne nedávno dozvedel vďaka AI) vo mne rozvinula zvláštnu túžbu chápať a hackovať systémy. Rád sa dostávam za hranice zabehnutého spôsobu použitia vecí.

Kreativita a experimentovanie ako životný štýl

Dnes túto zvedavosť aplikujem na nové nástroje ako Midjourney, ktorý z textových podnetov vytvára obrázky. Ale musel som otestovať, čo zvládne, ak mu dám zadanie cez emotikony alebo nezmyselné slová! A hádajte čo – prekvapil. Kreativita sa totiž často objaví tam, kde narušíme očakávania.

Keď ide o dizajn a nové projekty, vždy sa snažím „Challenge the givens“, ako hovorí môj priateľ Norbert Lojko. Verím, že práve zmena v prístupe a otvorenosť k experimentu je receptom na posúvanie hraníc v akomkoľvek odvetví.

Ako sa dá preniesť zážitok z Atari hier do dnešnej AI

A vy? Našli ste niečo nové, čo vás posúva ďalej v kreativite alebo používaní AI? Podeľte sa so mnou v komentároch!


Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *