Shigeru Ban a Ekologická Architektúra: Inkluzívne a Udržateľné Projekty

pozri všetko v

TLDR

Shigeru Ban, japonský architekt, je známy svojimi ekologickými a inkluzívnymi projektmi. Jeho práca, ako napríklad kancelárie z papiera na streche Centre Pompidou v Paríži, zdôrazňuje dôležitosť udržateľnosti a službu celej spoločnosti, nielen privilegovaným.

Shigeru Ban je japonský architekt, ktorého odkaz vo mne rezonuje už desať rokov.

Ak to máte so životnou cestou podobne ako ja, vaša práca nie je len ‘kus dobre odvedenej roboty’, beriete ju ako povolanie a poslanie. Tá  nikdy nekončí, nemá presný cieľ, žiadnu pásku na konci. Na tej mojej idem so všetkým, čo k tomu patrí, úspech aj fail.

▬▬ι═══════ﺤ
Japonská kultúra ma vždy fascinovala a mal som možnosť s mnohými Japoncami roky pracovať. Aj si s nimi pozrieť film 🥷🏻Posledný samuraj v bratislavskom kine. Jeden z nich mal dokonca samurajské korene, o čom som dovtedy nevedel, a veľa vecí som pochopil až po tom. Oni obdivovali našu rôznorodosť a otvorenosť, my zase ich organizovanosť, vytrvalosť a zmyslel pre prácu pre spoločnosť. Bol to skvelý clash kultúr a v mnohom ma ovplyvnil.

Shigeru Ban to vo svojej 12 minútovej 🐻TED prednáške zhrnul veľmi presne, dokonca bol pri tom aj vtipný. Link dávam dole do komentára, odporúčam si to pozrieť.

Jeho odkaz je silný.

▬▬ι═══════ﺤ
❓Pre koho vlastne ako architekti pracujeme ❓

Máme tendenciu robiť pre mocných ľudí, developerov či finančné skupiny, ktorí využívajú silu architektúry pre vlastné zviditeľnenie a prezentovanie svojho vplyvu či bohatstva. Náš čas venujeme tým, ktorí to často nepotrebujú. Neostáva nám tak priestor zamýšľať sa nad skutočne dôležitými témami, ktoré pomáhajú celej našej spoločnosti a nie len privilegovaným ľuďom.

Téme ekológia a udržateľnosť sa tento architekt venuje od 80tych rokov, kedy to zďaleka nebola taká téma. Dnes je to už trend – sme zelení a lokálni, hovoríme o tom, pýšime sa certifikátmi. A doma po večeri pritom nevieme odseparovať prebytok.

Mám dva 🚨BUZZWORDY, pri ktorých sa vždy zastavím. Prvý je, keď čítam, že je niečo 🔴 EXKLUZÍVNE. Vtedy spozorniem a hľadám. Pre koho to má byť exkluzívne? Prečo by malo byť exkluzívne práve to? V čom je to exkluzívne? Často zístím, že to nepatrí ani kvalite, ani ekológii, ani inovácii alebo výbornej myšlienke. Exkluzívna je výhradne cena, ktorú skonzumujú privilegovaní a často nestojí za to sa tým zaoberať.

Martina Uhrinova sa zaoberá  mojím druhým 🚨BUZZOWORDOM a tým je 🩸 INKLUZÍVNE. Oveľa  náročnejšia aj významnejšia téma. Týka sa väčšej skupiny ľudí, týka sa celej našej spoločnosti. Prevzal som to a moja práca má dnes úplne iný rozmer.

Zastavme sa niekedy nad týmto 🚨BUZZWORDS a skúmajme ich hlbšie. Architektúra by nemala slúžiť iba privilegovaným, ale celej spoločnosti.


Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *